Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

link do strony Zakładu Filologii Portugalskiej UJ na Facebooku

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

link do oficjalnej strony Instytutu Camõesa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

link do strony internetowej Koła Naukowego Portugalistów

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wizyta w Bibliotece Naukowej Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Nauk w Krakowie (2024)

Wizyta w Bibliotece Naukowej Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Nauk w Krakowie miała miejsce w dniu 27.03.2024 roku. Uczestniczyli w niej studenci I roku filologii portugalskiej.
Wizyta składała się z dwóch części. Podczas pierwszej z nich Dyrekcja i pracownicy biblioteki przedstawili dzieje tej znamienitej krakowskiej instytucji oraz jej przebogatych zbiorów, dzięki czemu studenci poznali wiele faktów i ciekawostek z ich historii. Ponadto zapoznali się z aktualną ofertą skierowaną do użytkowników biblioteki, w tym dotyczącą pracy badawczej w obszarze studiów nad filologią portugalską.


Zasadniczą część wizyty stanowił obszerny pokaz zorganizowany w Oddziale Zbiorów Specjalnych biblioteki, poświęcony tematycznie przeszłości Portugalii i jej terytoriów zamorskich. Studenci mieli okazję obejrzeć dawne księgi, rękopisy, ryciny oraz mapy z różnych epok. Każdemu zaprezentowanemu obiektowi towarzyszył specjalistyczny komentarz badacza z danej dziedziny. Była to niezwykle interesująca lekcja historii i niezwykła podróż do świata literatury, kultury i sztuki minionych wieków, obfitująca w fachowe, zajmujące, a nawet zaskakujące informacje.   


Wizyta odbyła się w ramach projektu edukacyjnego Literatura, historia i kultura Portugalii na przestrzeni wieków w zasobach bibliotecznych i muzealnych Krakowa, który stanowił uzupełnienie kursu z historii literatury portugalskiej w roku akademickim 2023/2024, koordynowanego przez dr Annę Rzepkę.

Zobacz galerię zdjęć