Pomiń baner

link do oficjalnej strony Instytutu Camõesa

link do strony internetowej Koła Naukowego Portugalistów

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wizyta w Bibliotece Naukowej Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Nauk w Krakowie (2024)

Wizyta w Bibliotece Naukowej Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Nauk w Krakowie miała miejsce w dniu 27.03.2024 roku. Uczestniczyli w niej studenci I roku filologii portugalskiej.
Wizyta składała się z dwóch części. Podczas pierwszej z nich Dyrekcja i pracownicy biblioteki przedstawili dzieje tej znamienitej krakowskiej instytucji oraz jej przebogatych zbiorów, dzięki czemu studenci poznali wiele faktów i ciekawostek z ich historii. Ponadto zapoznali się z aktualną ofertą skierowaną do użytkowników biblioteki, w tym dotyczącą pracy badawczej w obszarze studiów nad filologią portugalską.

Zasadniczą część wizyty stanowił obszerny pokaz zorganizowany w Oddziale Zbiorów Specjalnych biblioteki, poświęcony tematycznie przeszłości Portugalii i jej terytoriów zamorskich. Studenci mieli okazję obejrzeć dawne księgi, rękopisy, ryciny oraz mapy z różnych epok. Każdemu zaprezentowanemu obiektowi towarzyszył specjalistyczny komentarz badacza z danej dziedziny. Była to niezwykle interesująca lekcja historii i niezwykła podróż do świata literatury, kultury i sztuki minionych wieków, obfitująca w fachowe, zajmujące, a nawet zaskakujące informacje.

Wizyta odbyła się w ramach projektu edukacyjnego Literatura, historia i kultura Portugalii na przestrzeni wieków w zasobach bibliotecznych i muzealnych Krakowa, który stanowił uzupełnienie kursu z historii literatury portugalskiej w roku akademickim 2023/2024, koordynowanego przez dr Annę Rzepkę.