"Obraz Złotego Wieku" - wystawa na Wawelu (2023)

Wizyta z przewodnikiem na wystawie Obraz Złotego Wieku na Zamku Królewskim na Wawelu, w dniu 29.11.2023, pozwoliła studentom pierwszego roku filologii portugalskiej UJ podziwiać imponujące dzieła polskiego i europejskiego renesansu z czasów panowania ostatnich władców z dynastii Jagiellonów, Aleksandra Jagiellończyka, Zygmunta I oraz Zygmunta Augusta. Na wystawie zaprezentowano blisko 430 niezwykłe eksponaty, w znacznej mierze sprowadzone specjalnie na tę okazję z różnych instytucji kultury mieszczących się w Polsce oraz w wielu krajach świata. Wśród obiektów, znakomicie wkomponowanych w renesansowe wnętrza wawelskiej rezydencji, nie zabrakło dzieł uznanych, a także nowo odkrytych lub prezentowanych polskiej publiczności po raz pierwszy. Główny wątek tematyczny ekspozycji stanowił ujęty w jej tytule obraz, rozumiany wieloznacznie, w tym jako szeroka panorama historyczno-artystyczna doby odrodzenia.

Studenci zwiedzili wystawę w ramach projektu edukacyjnego Literatura, historia i kultura Portugalii na przestrzeni wieków w zasobach bibliotecznych i muzealnych Krakowa, koordynowanego przez dr Annę Rzepkę, w nawiązaniu do tematów poruszanych na zajęciach z Literatury portugalskiej (do końca XVII wieku) poświęconych epoce renesansu, m. in. Złota epoka manuelińska w kontekście europejskim, czy tak ciekawych epizodów z relacji polsko-portugalskich w XVI stuleciu, jak wizyta w celach dyplomatycznych na dworze króla Zygmunta I znamienitego humanisty portugalskiego i europejskiego, Damião de Góisa.